Polskie Towarzystwo Meteorytowe

 
 
Linki do poczytania o meteorytach
Strony polskie
Gdzie kupić
   
Polskie Towarzystwo Meteorytowe - PTM www.ptmet.org.pl - oficjalna strona PTM. Zawiera przede wszystkim najnowsze informacje o wydarzeniach w polskiej meteorytyce - konferencje, zjazdy i nieformalne spotkania kolekcjonerów i sprzedawców. Wszelkie informacje o meteorytach należałoby właściwie konsultować na tych stronach!
Polski Serwis Meteorytów www.ptmet.org.pl/psm - jedna z najstarszych polskich stron o meteorytach, prowadzona przez Jarka Bandurowskiego.
Meteorytowe Centrum Informacyjne www.meteoryt.net - efektowna i wszechstronnie prowadzona przez Marcina Cimałe strona o meteorytach. (Trochę ostatnio zaniedbana)
Kolekcja dydaktyczna Jadwigi i Jacka Drążkowskich Meteoryty - strony dydaktyczne prowadzone przez Państwa Drążkowskich. Przez Pana Jacka jest również prowadzone forum dyskusyjne.
Wikipedia Wikipedia.pl - wszechstronne i wiarygodne źródło informacji o meteorytach, ich klasyfikacji, budowie i pochodzeniu. Strona w permanentnym rozwoju ;-)
Kwartalnik METEORYT METEORYT - oficjalne pismo polskiego środowiska meteorytowego. Obowiązkowa lektura!!!
PKiM i Urania www.pkim.org  - Pracownia Komet i Meteorów - polska sieć bolidowa. Warto na te strony zaglądać, aby śledzić co spada nad Polską i w krajach ościennych! Czasopismo Urania - każdy kto interesuje się meteorytami należy 'do ludzi wpatrzonych w niebo'.
   
Wyszukiwarki internetowe: Google | Yahoo | Altavista | Onet.pl | Wp.pl | NetSprint | MSN | Merlin.pl 

 

MUZEA i placówki naukowo-dydaktyczne
 
Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
www.muzeumziemi.amu.edu.pl

Muzeum Geologiczne, ING PAN w Krakowie

www.ing.pan.pl/muzeum/indeksm.htm

Instytut Nauk Geologicznych PAN w Warszawie

www.ing.pan.pl
Muzeum Ziemi PAN w Warszawie www.mz-pan.pl - Muzeum Ziemi w Warszawie posiada jedną z najbogatszych kolekcji meteorytów w Polsce - kilkukilogramowe meteoryty Łowicz i Pułtusk, wielka płyta Esquela, ~20 kg Vaca Muerta, "olbrzymia" Gujba. Od 2007 roku można je podziwiać na stałej wystawie.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie www.planetarium.olsztyn.pl - instytucja propagująca astronomię i wiedzę o Kosmosie a tym samym o meteorytach. Miejsce częstych spotkań i konferencji meteoryciarzy. W posiadaniu OPiOA znajduje się największa kolekcja meteorytów w Polsce.
Muzeum Wydziału Geologii UW w Warszawie Wydział Geologii UW - bogaty zbiór m.in. meteorytu Pułtusk.
Muzeum Minerałów w Nowej Rudzie Muzeum Minerałów pod patronatem towarzystwa geologicznego Spirifer - bogata kolekcja minerałów oraz podstrona poświęcona meteorytom.

 

Strony zagraniczne

IMCA (International Meteorite Collectors Association Inc.) IMCA - strony międzynarodowej organizacji zrzeszającej kolekcjonerów i dealerów meteorytów IMCA. Podstawowym założeniem tej organizacji jest integrowanie i wymiana informacji w środowisku meteoryciarzy. Członkowie IMCA deklarują, że wszelka materia kosmiczna będąca obiektem wymiany i handlu pochodzi z wiarygodnego źródła - każdy z członków IMCA zobowiązuje się do przestrzegania uczciwości i staranności. Stara strona http://imca.repetti.net/ 
The British and Irish Meteorite Society (BIMS) http://www.bimsociety.org/ - BIMS, towarzystwo meteorytowe z Wysp Brytyjskich.
Meteorite Dealers www.meteorite-dealers.com  - zasadniczo strona poświęcona sprzedaży/wymianie meteorytów, ale można tu znaleźć i sporo pożytecznych informacji.
MeteoritesAustralia www.meteorites.com.au/home.html - Bardzo profesjonalna i chyba najładniejsza strona poświęcona kolekcjonowaniu meteorytów; przepiękne zdjęcia, wyczerpujące opisy i zawsze czymś zaskakująca ;-) - kalendarz! Hit!
Meteorite Studies - by David Weir www.meteoritestudies.com - może nie jest imponująca graficznie, ale ilość zgromadzonej tu informacji poraża (to teraz takie modne słowo ;-)) Hit!
Meteoritica www.meteoritica.com - jest i co oglądać i kupić. Dwujęzyczna (fr./ang.)
The Meteoritical Society Międzynarodowa organizacja zajmująca się badaniem meteorytów i materii pozaziemskiej. Wydawca Meteoritics and Planetary Science - podstawowego periodyku w którym publikuje się wszystkie ważne informacje o materii pozaziemskiej, również tej badanej za pomocą sond i satelitów - meteoriticalsociety.org; redaguje i wydaje podstawowe i jedyne oficjalne pismo zatwierdzające meteoryty - bulletin meteoriticalsociety.org...bulletin; prowadzi oficjalny rejestr meteorytów - DataBase tin.er.usgs.gov...metbull.php. Można rzec, że jeśli tu nie ma informacji o jakimś meteorycie, tzn., że on nie istnieje ;-) Hit!
The Meteorite Exchange www.meteorite.com - centrum wszystkich linków !!! Jest i o tektytach.
Encyclopedia of Meteorites www.encyclopedia-of-meteorites.com - jeśli na stronach The Meteoritical Society nie ma informacji o jakimś meteorycie, można próbować szukać tu. Autor wortalu nie jest tak zasadniczy i o kilka tysięcy rekordów wyprzedza oficjalne katalogi! Trzeba się zarejestrować, ale to nic nie kosztuje i nie jest groźne ;-) Polecam! Tutaj też znajdują się fotografie tysięcy meteorytów (do których prowadzą linki z DataBase) - ważne dla poszukiwaczy i dociekliwych.
Tektite Source www.tektitesource.com - Chaos ale ... trudno jest o strony o tektytach! Mołdawity i Australity
Czasopismo 'METE0RITE' meteoritemag.uark.edu - angielskojęzyczny odpowiednik naszego "METEORYTU" (a może odwrotnie ;-)) Relacje z wypraw, targów i wystaw. Mnóstwo materiału dziennikarskiego, każdy może się pochwalić swoimi wyprawami i odkryciami.
Lunary - Washington University of St.Louis meteorites.wustl.edu/lunar/moon_meteorites.htm - ważny i pożądany wśród braci meteorytowej temat meteorytów księżycowych. Najbogatsze i najbardziej wiarygodne źródło informacji o meteorytach z Księżyca (lista). 'Kubeł zimnej wody' na głowy tych co wszędzie widzą meteoryty - fałszywki i kryteria
Planetary Meteorites by N.Classen www.meteoris.de/basics/ - jeszcze jedna strona o meteorytach planetarnych. Poza lunarami są jeszcze meteoryty marsjańskie, vestaniańskie i inne. Opisy i  obrazy meteorytów - luny www.meteoris.de/luna/ ; marsy - www.meteoris.de/mars/. Imponująca kolekcja autora motywuje!
Mars Meteorite Compendium (NASA) www-curator.jsc.nasa.gov/antmet/mmc/index.cfm - kompletny wortal o meteorytach marsjańskich, opracowana profesjonalnie. Program ANTMARS poszukiwań met. na Antarktydzie www-curator.jsc.nasa.gov
meteoryty 'pustynne' Strony na których można pooglądać meteoryty in situ: Rosyjska Akademia Nauk; Oman in situ
Niger-Meteorite; SaharaMeteoriteProspecting
   
Wyszukiwarki internetowe: Google | Yahoo | Altavista | Amazon.com  

 

MUZEA i placówki naukowo-dydaktyczne
Muzeum Fersmana w Moskwie www.fmm.ru/index.htm - muzeum w starym 'komunistycznym' stylu. Okazy tylko pozazdrościć.
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie www.nhm.ac.uk/nature-online/space/meteorites-dust/index.html - kolekcja należąca do najbogatszych na świecie. To tu w NHM jest wydawany słynny katalog meteorytów. Na stronach NHM jest też szybka i wygodna wyszukiwarka.
Oscar E. Monning Meteorite Gallery monnigmuseum.tcu.edu - ufundowana przez prywatnego donora kolekcja meteorytów (praktyka powszechna w krajach zachodnich) mająca służyć popularyzacji i badaniom meteorytów. Zawiera również obszerną wyszukiwarkę z informacjami o okazach z kolekcji.
Muzeum HN w Budapeszcie www.nhmus.hu - skromna ekspozycja (jedna gablota) z meteorytami z historycznych i obecnych ziem węgierskich. Bardzo ładne i nowoczesne muzeum!
Australian Museum www.amonline.net.au - obszerny dział poświęcony tektytom.
Muzeum HN w Wiedniu www.nhm-wien.ac.at - zapierająca dech w piersiach kolekcja.
   

Wykaz ten nie wyczerpuje tematu i nie ma ambicji ogarnięcia przepastnych zasobów internetu. Jeśli ktoś ma linka do ciekawych i ważnych stron proszę o kontakt: woreczko@biol.uw.edu.pl - miłego surfowania

.Stronę przygotował: "Jan Woreczko"