Polskie Towarzystwo Meteorytowe

 
 
Komunikat Zarządu nr 85 z dnia 2 listopada 2012 roku

Szanowne Koleżanki i Koledzy,
przekazujemy bieżące informacje na temat wydarzeń związanych z meteorytami.

1. Na początku października br. na terenie Rezerwatu Morasko odnaleziony został największy polski meteoryt - o wadze ok. 300 kg (wraz ze zwietrzeliną). Odkrycia dokonali Magda Skirzewska i Łukasz Smuła (członek PTMet). Poszukiwania w Rezerwacie, w trakcie których dokonano tego odkrycia, były efektem współpracy pomiędzy Instytutem Nauk Geologicznych PAN, a CEREGE (Centre Européen de Recherche et d’Enseignement des Géosciences de l’Environnement) oraz odbywały się z udziałem Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Meteoryt obecnie znajduje się w ostatniej z podanych placówek naukowych.
W dniu 31 października odbyła się konferencja prasowa, na której oficjalnie zaprezentowano nowe znalezisko
; relacja
z Onet.pl:
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/poznan/oto-najwiekszy-meteoryt-znaleziony-w-polsce,1,5293048,region-wiadomosc.html
Bardzo ciekawy materiał wideo na portalu TVN24.pl:
http://www.tvn24.pl/pokazali-kosmicznego-olbrzyma-wazy-300-kilogramow,286009,s.html
Zdjęcia pokazujące proces wydobywania okazu na stronie Łuksza i Magdy:
http://www.artmet-meteoryty.pl/pl/wydarzenia/szczeguly.php?pokaz=17  
Serdeczne gratulacje dla odkrywców!

2. Członek naszego Towarzystwa i jednocześnie przedstawiciel Zarządu PTMet - Marcin Cimała, został jednym z dyrektorów (członków zarządu) International Meteorite Collectors Association (I.M.C.A.): http://www.imca.cc
Gratulacje dla Marcina i życzenia owocnej pracy
!
Jednocześnie, po dwóch kadencjach czyli 6 latach w Zarządzie I.M.C.A. (w tym 3 lata jako sekretarz) Andrzej S. Pilski zrezygnował z ubiegania się o kolejną kadencję. Dziękujemy kol. Andrzejowi za reprezentowanie naszego kraju w tej międzynarodowej organizacji.

3. W dniu 6 listopada na kanale Discovery Science o godz. 2230 odbędzie się polska premiera filmu poświęconego meteorytowi Pułtusk. Jest to kolejny odcinek serialu Łowcy meteorytów. Polecamy. Zapowiedź na stronie: http://www.teleman.pl/tv/Lowcy-Meteorytow-1-725289

4. W dniach 10-11 listopada odbędzie się giełda minerałów w Sosnowcu, budynek Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, ul. Będzińska 60 (dla przypomnienia, tutaj znajduje się siedziba PTMet). Giełda to znakomita okazja do obejrzenia meteorytów (miejscowe muzeum, stoisko kol. Kazimierza Mazurka), spotkania kolekcjonerów a nawet samego Prezesa naszego Towarzystwa :-) Polecamy wizytę w pierwszy dzień, tj. w sobotę, z uwagi na największą koncentrację kolekcjonerów oraz popołudniową sesję referatową, której program znajduje się na stronie:
http://ultra.cto.us.edu.pl/~ptpnoz/sosnowieckie_gieldy.htm

5. 24-25 listopada, to kolejna okazja do ciekawego spotkania i obejrzenia meteorytów. Tym razem na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, Gliwice, ul. Akademicka 2. Oprócz lokalnych kolekcjonerów, przewidujemy obecność Andrzeja S. Pilskiego (z meteorytami) oraz Marcina Cimały (również z meteorytami, Marcin dostępny także 8-9 grudnia we Wrocławiu w Hali Stulecia oraz 15-16 grudnia w katowickim Spodku).

6. W ostatnim czasie odbyły się coroczne targi minerałów i meteorytów w Monachium. W targach uczestniczyli przedstawiciele PTMet. Fotoreportaż jest dostępny na stronie Polandmet.com: http://www.polandmet.com/+munich2012.htm

7. Redakcja "Meteorytu" przeprasza za gigantyczne opóźnienie spowodowane problemami zawodowymi i osobistymi głównego redaktora. Drugi numer (czerwcowy) powinien ukazać się niebawem, a następne najszybciej, jak tylko będzie można. Przy okazji informujemy, że ostatnio zostały zrekonstruowane cyfrowo roczniki 2000 i 2001 (do pobrania ze strony: http://meteoryt.info).
 

Przygotował: JBa