Polskie Towarzystwo Meteorytowe

 
 
Informacje o Towarzystwie / Historia

Zainteresowanie meteorytami w Polsce bardzo wzrosło dzięki niestrudzonej pracy popularyzatorskiej prowadzonej przez Andrzeja S.Pilskiego - astronoma z Fromborka. Duże znaczenie miało także odnalezienie dwóch nowych polskich meteorytów - Baszkówki (1994) oraz Zakłodzia (1998).

Miłośnicy meteorytów spotykali się już od wielu lat. Najpierw na Seminariach Meteorowo - Meteorytowych czyli imprezach o charakterze popularno - naukowym, połączonych z wykładami i referatami. Pierwszy dzień zazwyczaj poświęcony był meteorom, a drugi w całości meteorytom. Więcej na temat spotkań w latach 1975-2000 Od 1998r. odbywają się tzw. Pikniki Meteorytowe - dwa pierwsze zorganizował Grzegorz Pacer w miejscowości Rudnik Wielki koło Częstochowy (w sumie cztery), a dwa następne Stanisław Jachymek w Guciowie koło Zamościa. Do organizacji pikników włączył się w ostatnich latach również Marcin Cimała z Dzięgielowa (niedaleko Cieszyna). Miłośnicy meteorytów spotykają się także na giełdach minerałów w Polsce, na giełdach meteorytów za granicą oraz na wyprawach poszukiwawczych w miejsca spadków meteorytów. Więcej na temat spotkań od 1998r.

Równocześnie w kilku instytutach badawczych (m.in. Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, Państwowy Instytut Geologiczny we Wrocławiu, Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie) i uczelniach wyższych (m.in. Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, Zakład Mineralogii, Petrografii i Geochemii AGH w Krakowie, Wydział Fizyki UMCS w Lublinie, Wydział Górniczy, Zakład Geologii i Wód Mineralnych Politechniki Wrocławskiej, Wydział Fizyki Politechniki Łódzkiej), prowadzono badania meteorytów, dzięki czemu powstało wiele prac naukowych na ten temat.

Koncepcja powstania Towarzystwa narodziła się przed wyjazdem dużej grupy kolekcjonerów na zagraniczne targi meteorytów w Gifhorn, które miały miejsce na jesieni 2001r. Pojawił się wtedy pomysł, aby polska grupa miała jakiś wspólny znak rozpoznawczy np. w postaci znaczka wpinanego w ubranie. Pierwszym jego posiadaczem został burmistrz miejscowości, w której odbywały się wspomniane targi meteorytowe. Wykonawcą znaczka jest Sławomir Derecki, natomiast pomysł graficzny to wspólne dzieło Sławomira Dereckiego i Andrzeja S.Pilskiego. Znaczek - przyjmowany obecnie jako logo Towarzystwa, przedstawia bolid, w którego smugę wpisany jest napis Meteorite Club (początkowo mieliśmy być klubem meteorytowym). Wykonany jest ze złota oraz meteorytu Gibeon, który stanowi jądro bolidu.

W kwietniu 2002r. doszło do formalnego powołania do życia Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Ilustrowaną historię PTM, 2002-2010 czytaj tutaj >>>>

Stronę przygotował: Jarosław Bandurowski