Odznaka Towarzystwa

   

POLSKIE TOWARZYSTWO METEORYTOWE

ZJAZD - SOSNOWIEC 2002


     

  Opracował: J.Bandurowski

W dniach 9-10 listopada 2002r. odbył się zjazd członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Miejscem spotkania była siedziba naszego Towarzystwa tj. Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (WNoZ). Zjazd towarzyszył jubileuszowej XXX Międzynarodowej Wystawie i Giełdzie Minerałów oraz Skamieniałości.

W zjeździe wzięło udział 15 członków Towarzystwa (J.Bandurowski, J.Biała, J.Burchard, M.Cimała, S.Derecki, S.Jachymek, Ł.Karwowski, M.Kosmulski, A.Kotowiecki, A.Ludwig, K.Mazurek, R.Mularczyk, J.Siemiątkowski, J.Strzeja, M.Wierzchowiecki) oraz kilku zaproszonych gości. Plan zjazdu podzielony był na Sesje tematyczne. 

Pierwszą z nich była Sesja giełdowa czyli zwiedzanie odbywającej się właśnie giełdy minerałów oraz miejscowego Muzeum Ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem dużej wystawy meteorytów ze zbiorów członków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego (zdjęcia nr 1 i 2).

Swoje okazy na wystawę udostępnili - Jerzy Strzeja (JStM, 50), Jarosław Bandurowski (JBaZ, 39), Marcin Cimała (MCiD, 38), Kazimierz Mazurek (KMaG, 24), Łukasz Karwowski (ŁKaM, 7), Stanisław Jachymek (SJaZ, 4), Sławomir Derecki (SDeW, 1), ponadto WNoZ udostępnił 8 okazów. Łącznie można było zobaczyć 171 meteorytów. Wystawa obejmowała 11 gablot, z czego meteoryty znajdowały się w dziewięciu. W czterech pierwszych gablotach pokazano meteoryty kamienne, z których na szczególną uwagę zasługiwały duże okazy - Ghubara L5, 494g, fragment (KMaG), Tsarev L5, 276g, płyta (KMaG), Zag H6, 580g, okaz całkowity (MCiD), Tagonnite H5, 176g, płyta (MCiD), NWA 787, L6, 191g, płyta (MCiD), Gao H5, 217g, okaz całkowity (MCiD). W dwóch następnych gablotach znalazły się meteoryty żelazne, z których wyróżniały się - Campo del Cielo IA, 266g, płytka (JStM), Morasko IIICD, 2,79kg, fantastyczna płyta z dużymi oczkami troilitu (MCiD), Gibeon, IVA, 1.230g, okaz całkowity (JStM). W jednej gablocie znajdowały się meteoryty żelazno-kamienne - m.in. Brahin PAL, 55g, piękna kwadratowa płytka z przezroczystymi oliwinami (MCiD), Huckita PAL, 59g (MCiD). W ósmej gablocie pokazano kolekcję tektytów, z których wyróżniały się Indochinity w kształcie maczugi - 41g (JBaZ), 71,7g (JStM). W następnej gablocie znajdowały się tylko 4 meteoryty, ale za to niezwykle rzadkie i cenne - marsjańskie Dhofar 019 SHE, 0,04g (MCiD), Dhofar 019 SHE, 0,138g (JBaZ), NWA 1068 Louise Michel SHE, 0,39g (JBaZ), brekcja księżycowa Dar al Gani 400, pył (KMaG). W dwóch ostatnich gablotach pokazano literaturę związaną z meteorytami oraz dwie przepiękne kopie meteorytów stanowiące ozdobę całej wystawy - Adamana i Middlesbrough (MCiD). Wystawa meteorytów oraz minerałów, które znajdowały się w tym samym pomieszczeniu, wzbudziła bardzo duże zainteresowanie - w ciągu 2 godz. po otwarciu zwiedziło ją ok.300 osób. Wystawa została bardzo starannie przygotowana, opracowana i rozplanowana przez p.Andrzeja Wójcika przy współpracy z p.prof.Łukaszem Karwowskim i z p.Anną Ludwig.

W ramach giełdy funkcjonowały także: stoisko PTM, na którym można było obejrzeć i kupić meteoryty oraz punkt rozpoznawania autentyczności okazów, przeznaczony dla osób, które znalazły interesujący kamień podejrzany o pozaziemskie pochodzenie i chciałyby dokonać oceny czy może to być meteoryt (zdjęcie nr 3). Ofertę sprzedaży meteorytów przedstawili Kazimierz Mazurek i Marcin Cimała. Można było kupić m.in.: okazy całkowite Gao (4zł/g), piękne płytki Zakłodzia (400zł/g), nieoszlifowane płytki HaH 183 - LL6 brekcja (4zł/g), pseudometeoryt Putorano (2zł/g), ok.30g płytki Gibeona po 100zł. Ozdobą stoiska był piękny okaz Campo del Cielo o wadze 5,37kg o charakterystycznym kształcie przypominającym Amerykę Południową, z której pochodzi (zdjęcie nr 4). Na trzech innych stoiskach udało mi się dostrzec niewielką ilość meteorytów - wyroby z Gibeona, małe i brzydkie Sikhote Aliny po 2zł/g oraz trochę niesklasyfikowanych meteorytów saharyjskich.

W drugiej kolejności odbyła się Sesja dyskusyjna czyli zebranie członków PTM oraz zaproszonych gości w celu omówienia spraw organizacyjnych Towarzystwa i planów na najbliższą przyszłość. Sesję prowadził Prezes PTM prof.Łukasz Karwowski (zdjęcia nr 5, 6 i 7). Dyskutowano m.in. na temat: zasad przyjmowania nowych członków, przyznania tytułu członka honorowego osobie zasłużonej w popularyzacji wiedzy o meteorytach (wręczenie tytułu powinno odbyć się na Seminarium Meteorytowym w Olsztynie), przekazania na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy okazu meteorytu marsjańskiego w postaci wyrobu jubilerskiego, z przeznaczeniem na wystawienie w licytacji. Rozdano kolejną partię legitymacji członkowskich PTM. Ponadto ogłoszono informację na temat wypożyczenia i przekazania na rzecz PTM przez Państwowy Instytut Geologiczny we Wrocławiu dwóch mikroskopów polaryzacyjnych do badań płytek cienkich w świetle przechodzącym i odbitym. Mikroskopy będą znajdować się pod opieką Jacka Siemiątkowskiego - przewodniczącego Komisji Naukowej PTM.
Wysłuchano informacji na temat możliwych źródeł pozyskania dodatkowych funduszy na działalność statutową Towarzystwa w ramach pomocy dla organizacji pozarządowych. Informacje przedstawił gość spotkania - Tomasz Niesporek.

Na posiedzeniu Zarządu PTM, które odbyło się tego samego dnia wpisano na listę członków następujące osoby: Rainer Bartoschewitz, Janusz Burchard, Marek Jamrozy, Thomas Kurtz, Tadeusz Niedopytalski, Łukasz Obroślak. W dniu zakończenia zjazdu Towarzystwo liczyło 39 członków.

Po zakończeniu giełdy minerałów uczestnicy zjazdu wzięli udział w Sesji popularnonaukowej, w ramach której wygłoszono następujące referaty:

- prof. Ł.Karwowski (przygotowanie - A.S.Pilski) - "Skąd przybywają do nas meteoryty",
- prof. Ł.Karwowski - "Meteoryt Morasko - co wiemy" (zdjęcie nr 8),
- dr W.Łapot - "Nefryt w Sajanach",
- dr A.Boczarowski - "Kopalne gady morskie".

Dzień zakończył się udziałem w Sesji rozrywkowej, która odbyła się w cichym i spokojnym pubie Savoy. Tu, w nieco bardziej kameralnych warunkach i w spokojnej atmosferze, dokonano podsumowania tego pełnego atrakcji dnia (zdjęcie nr 9).

W drugim dniu zjazdu uczestniczyła już tylko część gości, ograniczono się do zwiedzania giełdy, odbyła się również zaplanowana Sesja wyjazdowa do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Główną atrakcją tego wyjazdu było obejrzenie znajdującego się tam dużego okazu meteorytu Morasko o wadze 15,6kg, który można było zobaczyć dzięki uprzejmości dyrekcji Planetarium (zdjęcie nr 10).

Następny zjazd Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, który będzie zarazem Walnym Zebraniem członków, odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2003r. w Olsztynie, przy okazji II Seminarium Meteorytowego.

Jarosław Bandurowski PSM, 17.11.2002

     
 
1.Wystawa - widok ogólny   2.Wystawa - gablota meteorytów z Marsa
 
3.Stoisko PTM - S.Derecki, M.Cimała   4.Campo del Cielo jako Ameryka Południowa
 
5.Sesja dyskusyjna - Prezes PTM   6.Sesja dyskusyjna - członkowie PTM
 
7.Sesja dyskusyjna - członkowie PTM   8.Sesja popularnonaukowa - prof.ŁKarwowski
 
9.Sesja rozrywkowa w pubie Savoy   10.Morasko w chorzowskim Planetarium