Odznaka Towarzystwa

   

POLSKIE TOWARZYSTWO METEORYTOWE

KONFERENCJA
"BADANIA POLSKICH METEORYTÓW - WYNIKI I PERSPEKTYWY"
ORAZ WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTM, KRAKÓW 2010


 Opracował: J. Bandurowski


RELACJA Z KONFERENCJI


              W dniach 23-24 kwietnia 2010 roku w Muzeum Geologicznym Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie odbyła się konferencja pt. „BADANIA POLSKICH METEORYTÓW - WYNIKI I PERSPEKTYWY”. Jako jeden z uczestników konferencji postanowiłem podzielić się moimi wrażeniami oraz spostrzeżeniami z tego przemiłego spotkania.

             Nie będę pisał tutaj o sprawach organizacyjnych, ponieważ wszystko było wspaniale zorganizowane. Każdy z nas dostawał czarną teczkę z: mapą Krakowa, przewodnikiem po Krakowie, książeczkę o meteorytach w zbiorach Muzeum Geologicznego w Krakowie, Ilustrowaną historię PTM 2002-2010, broszurę informacyjną PTM oraz program konferencji.

            Do końca nie wiedziałem jak zostanę przyjęty, ponieważ byłem najmłodszym uczestnikiem tej konferencji, ale moje obawy były zbyteczne. Każdy był gotowy do udzielenia mi rad, opowiedzenia o meteorytach.

 Przypadła mi rola fotoreportera konferencji, jednocześnie wszystko było dla mnie nowe. Z pierwszego dnia pozostały mi zatem obrazy, zapamiętałem mało nazwisk prelegentów. Można ich jednak sobie przypomnieć na stronie z programem konferencji.

 Dzień pierwszy zakończyła pyszna kolacja w restauracji „Chłopskie Jadło”, w której dostaliśmy na dużym drewnianym talerzu zestaw: golonkę, pierogi, kluski śląskie, kasze, ziemniaki, ser owczy (oscypek), filety z kurczaka w panierce, skrzydełka. Po tak obfitej kolacji wszyscy rozeszli się do swoich miejsc pobytu.

           Drugiego dnia byłem już lepiej zorientowany, a sesja dotyczyła historii i bibliografii meteorytyki polskiej. Wszystkie referaty były bardzo ciekawe, jednak najbardziej do mnie przemawiały dwa: Andrzeja S. Pilskiego - „Polskie zbiory meteorytów – problemy” oraz Janiny Wrzak i Andrzeja Maneckiego – „Interaktywne, wirtualne możliwości prezentacji meteorytów na przykładzie zbioru Muzeum Geologicznego PAN w Krakowie”, pozostałe referaty też mnie bardzo zainteresowały i na pewno zapamiętam je na długo.

  Obawiałem się, że nie będę rozumiał treści referatów, lecz niepotrzebnie. Większość prac była zrozumiała i bardzo interesująca, momentami fascynująca. Nawet pani Vira P. Semenenko, która wygłaszała swój referat w języku rosyjskim, mówiła i pokazywała slajdy w ten sposób, że można było się domyślić o co chodzi, nawet jeśli ktoś (tak jak ja) nie znał języka rosyjskiego, ani cyrylicy, mógł wszystko doskonale zrozumieć.

  Bardzo duże wrażenie wywarło wystąpienie doktora Czarnieckiego z pracowni historii geologii. Ku zdziwieniu wszystkich poprosił o 10 minut na wygłoszenie przemówienia i odczytał bardzo ciekawy list oraz cytaty ze starej książki.

  Pan Wiesław Czajka, wygłosił bardzo ciekawe referaty pt. „Weryfikowanie XIX wiecznych katalogów spadków z obszaru Polski” oraz „Geograficzno-historyczne datowanie spadku wielkopolskiego”. Nie lubię się uczyć historii, ale ten wykład bardzo mnie zainteresował.

           Pod koniec odbyło się Walne Zebranie PTM, na którym przedstawiono nowy skład władz Towarzystwa oraz omówiono bardzo ciekawe sprawy, m.in. umieszczenie na stronie internetowej PTM zdjęć meteorytów, dzięki którym każdy mógłby stwierdzić wstępnie czy jego znaleziony okaz jest meteorytem oraz wysłanie do każdego z członków PTM książeczki edukacyjnej, która miałaby pomóc w rozpowszechnianiu wiedzy o meteorytach w szkołach, co według mnie jest rewelacyjnym pomysłem i sam bym się na taki podręcznik skusił.
 

          Ten, kto nie uczestniczył w tej wspaniałej konferencji niech żałuje, bo taka okazja może się już nie powtórzyć. Chociaż za rok też będzie kolejny zjazd PTM, to już nie będzie to samo. Więc na zakończenie mogę napisać tylko jedno zdanie: do zobaczenia na następnej konferencji meteorytowej !

 

Autor: członek - junior PTM Kamil Maciąg.

Redakcja: Jarosław Bandurowski, Wiesław Czajka.

Od Redaktorów: Cieszy nas tak sympatyczna relacja z konferencji naszego młodszego Kolegi. Dziękujemy za wkład pracy. Ze swej strony odnotujmy, tylko że pomimo udanego spotkania, po raz pierwszy nie było na nim Państwa Hurników, brakowało też wielu naszych członków. Życzmy sobie, aby w przyszłym roku nasze grono nie zmniejszało się.


FOTOREPORTAŻ Z KONFERENCJI (autorzy zdjęć: Kamil Maciąg, Jarosław Bandurowski, Jerzy Strzeja)


Zbiorowe:    
Referaty:    
Kolacja:    
Walne Zebranie:    
Inne:    

PRZYGOTOWANIA


Miejsce akcji Kierunek muzeum Na Senackiej
X
Zebranie organizacyjne   Sala wykładowa