LINKI, ADRESY
Polski Serwis Meteorytów
 
     

Wybrane miejsca, w których można spotkać informacje o meteorytach.

   
 

 Internet - Polska

1. http://www.artmet-meteoryty.pl -  ART & MET,  interesująca strona Łukasza Smuły i Magdy Skirzewskiej, w tym sklepik z meteorytami, minerałami, skamieniałościami i litografiami o tematyce meteorytowej, galeria, relacje z imprez, praca dyplomowa z pogranicza meteorytyki i sztuki. Strona jest bardzo estetyczna.  

2. http://www.woreczko.pl/meteorites/ - istniejąca od kwietnia 2005r. strona Meteorites Collection autorstwa zespołu - Marek J.Woźniak & Jan Woreczko (w jednej osobie :-) Strona prezentuje głównie prywatną i niezwykle imponującą kolekcję autora, której nie powstydziłoby się duże muzeum. Jest to jedna z większych kolekcji meteorytów w Polsce. Właściciel kolekcji jest członkiem PTM.

3. http://www.meteoryt.net - Meteorytowe Centrum Informacyjne, ciekawe informacje o minerałach, geologii i meteorytach (m.in. zdjęcia, katalog okazów z Muzeum Ziemi, kratery meteorytowe na świecie, relacje z imprez meteorytowych, sklepik meteorytowy), znakomity poziom edytorski, autor - Marcin Cimała. Autor jest członkiem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

4. http://jotde.republika.pl/meteoryty/index.html - kolekcja dydaktyczna Jadwigi i Jacka Drążkowskich - definicja, podział, zdjęcia meteorytów, informacje o biuletynie "Meteoryt", linki, galeria żartów rysunkowych. Autor jest członkiem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

5. http://www.meteoryt.simkoz.com/ - działająca od 1 września 2000r. strona pt. Meteoryty, Tektyty, Impaktyty, autor - Szymon Kozłowski. Strona zawiera takie działy, jak: Zagadnienia, Polskie, Sprzedaż, Różności, Info, Kolekcja i inne. Całość jest wykonana bardzo elegancko pod względem graficznym i kolorystycznym. Autor jest członkiem PTM.

6. http://republika.pl/morasko2/ - w połowie 2001r. pojawiła się nowa ciekawa strona tematyczna poświęcona meteorytowi Morasko, autor - Krzysztof Kamiński podaje podstawowe informacje na temat tego meteorytu żelaznego w tym. m.in. - opis miejsca spadku, kratery Morasko, dojazd do rezerwatu, powstawanie kraterów meteorytowych, historia badań Moraska, galeria zdjęć.

7. http://www.meteoryty.net/ - "Meteoryty.net - kosmos w zasięgu ręki", strona jest znana od początku 2007r., bardzo ładna grafika, podstawowe informacje na temat meteorytów, sklepik, forum dyskusyjne oraz informacje z zakresu astronomii. Webmaster - Tomasz L.Czarnecki.

 

 Internet - Świat

1. http://www.meteoritecentral.com - strona Meteorite Central, znaleźć tu można m.in."Meteorite Mailing List" czyli grupę dyskusyjną służącą do wzajemnej wymiany informacji na tematy związane z meteorytami, żeby zapisać się do tej grupy należy poznać zasady jej funkcjonowania (tzw."e-mail ettiquette"), a następnie wysłać list na adres - meteorite-list-request@meteoritecentral.com, koniecznie z dopiskiem SUBSCRIBE w polu - temat listu, po podłączeniu do grupy dyskusyjnej otrzymuje się nawet do 20 listów dziennie, własne opinie, zapytania itp. należy sformułować w języku angielskim i przesłać na adres : meteorite-list@meteoritecentral.com .

2. http://www.meteorite.com - strona The Meteorite Exchange, bogaty zbiór odnośników meteorytowych. 

3. http://www.meteoriteguy.com/index - oferta meteorytów do sprzedania, w tym rzadkie okazy, takie jak - Pułtusk i Zakłodzie (ceny bardzo wysokie), strona jednego z najsłynniejszych dealerów meteorytów, niezwykle sympatycznego - Mike Farmera z USA.

4. http://www.planetbrey.com - oferta meteorytów do sprzedania, w tym m.in. Pułtuski, Łowicze i Zakłodzie, właścicielem strony jest Scott Brey z USA.

5. http://www.meteorlab.com - strona New England Meteoritical, duży wybór meteorytów do sprzedania jako Micro i Macro Meteorites, w tym m.in. Pułtuski i Łowicze, galeria zdjęć i wiele innych ciekwych informacji.

6. http://www.meteorites.cl - Atacama Desert Meteorites - strona Veroniki i Rodrigo Martinez - aktywnych łowców i dealerów meteorytów, którzy swoje poszukiwania prowadzą od 12 lat na terenie chilijskiej pustyni Atacama, znanej m.in. z takich znalezisk, jak Imilac czy Vaca Muerta. Strona zawiera ofertę sprzedaży tych meteorytów oraz innych, bardziej egzotycznych - Pampa A, B, C, D (L4, 5 i 6), Quebrada del Leon (H6), Cerro del Inca (IIIF) i ciekawe znalezisko z 2000r. El Guanaco (IIG - zdaniem autorów jest to nowa grupa meteorytów żelaznych).

7. http://www.nyrockman.com./museum.htm - wirtualne Muzeum Meteorytów ze zbiorami Alana Langa (R.A. Langheinrich Meteorite Collection) - jedna z większych na świecie prywatnych kolekcji meteorytów, która istnieje od 1971r.

8. http://tin.er.usgs.gov/meteor/metbull.php - wyszukiwarka informacji o meteorytach z bazy danych Meteoritical Bulletin i z innych źródeł.
 

 Czasopisma

X

1."Meteoryt" - kwartalnik wydawany przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, adres redakcji - Andrzej S.Pilski, skr.poczt.6, 14 - 530 Frombork, tel.(055) 243-73-92, kontakt możliwy również pod adresem - jotde@ol.onet.pl (Jacek Drążkowski - skład) oraz aspmet@wp.pl (Andrzej S.Pilski - redaktor naczelny), istnieje możliwość zakupu numerów archiwalnych.

2."Meteorite" - kwartalnik wydawany przez Pallasite Press do 2005r. i przez Arkansas Center for Space and Planetary Sciences od 2006r., adres redakcji - metpub@uark.edu i meteditr@uark.edu , więcej informacji pod adresem - http://meteoritemag.uark.edu .

 

 Muzea, wystawy

X

1. Muzeum Mineralogiczne, Wrocław, ul.Kuźnicza 22, tel.(071) 340-26-68 (opis na stronie "Wystawy meteorytów").

2. Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika, Frombork, ul.Katedralna 12, tel.(055) 243-73-92, seanse przez cały rok od godz. 9,50 do 16,40, w holu planetarium można obejrzeć kilka okazów meteorytów, www.frombork.art.pl/Pol08.htm .

3. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, ul.Piłsudskiego 38, tel.(089) 533-49-51, oa@planetarium.olsztyn.pl , http://www.planetarium.olsztyn.pl . Jedna z największych kolekcji meteorytów w Polsce.