DEFINICJE, OBJAŚNIENIA
Polski Serwis Meteorytów

 

Ozdoba


BASSIKOUNOU, Mauretania, spadek 12.10.2006r., chondryt zwyczajny H5.

Spadek meteorytu był dość efektowny, bezpośredni świadkowie widzieli jasny bolid na niebie, słyszeli grzmoty, niektórzy z nich wspominali o efektach podobnych do trzęsienia ziemi. Niestety nikomu nie udało się sfilmować lub sfotografować bolidu i w związku z tym nie będzie możliwe określenie orbity meteoroidu przed jego wejściem w atmosferę Ziemi.

Pierwszy okaz o wadze 3,16 kg został znaleziony przez jednego z mieszkańców tego terenu jeszcze w dniu zdarzenia. Miało to miejsce 11 km na południowy wschód od miejscowości Bassikounou (południowa Mauretania, Afryka). Meteoryt miał wyraźną, czarną skorupę obtopieniową oraz jasnoszare wnętrze. Pochodzący z tego terenu student zabrał go ze sobą do Niemiec, gdzie znany kolekcjoner meteorytów Hanno Strufe postarał się o przeprowadzenie naukowej klasyfikacji znaleziska.

Bassikounou został sklasyfikowany w Szwajcarii jako chondryt zwyczajny H5 (33% spadków wszystkich meteorytów, jest więc dość typowy). Meteoryt zawiera chondry o średnim rozmiarze 0,35 mm, 8% żelaza, 6,6% troilitu (siarczku żelaza) oraz inne minerały.

Podejrzewano, że meteoryt mógł spaść w postaci deszczu meteorytów i w związku z tym od lutego 2007r. rozpoczęły się poszukiwania w okolicach miejscowości Bassikounou. Efektem tego było odnalezienie masy głównej meteorytu liczącej 6,12 kg oraz wielu mniejszych okazów. Bassikounou spadł zatem jako deszcz meteorytów i stanowi obecnie ozdobę wielu kolekcji meteorytów na świecie.

Na podstawie materiałów dostępnych w internecie, tłumaczenie własne. Zdjęcie ze strony: www.polandmet.com